Pistacje ze strony www.bee.pl są często znane ze swoich specjalnych właściwości oraz z witamin i minerałów, jakie zawierają, w porównaniu z innymi orzechami. Po pierwsze, są to jedyne substancje składające się z karotenoidów – luteiny i zeaksantyny, które wspomagają pracę oka i zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Ponadto, pistacje zawierają najwięcej potasu, który zwykle obniża wszelkie problemy we krwi.

Jakie są właściwości zdrowotne pistacji?

Pistacje, znane jako zielone migdały lub orzechy szczęścia, są nasionami każdego drzewa pistacjowego z wieloma składnikami odżywczymi ukrytymi w szarej skorupie. Przede wszystkim są to jedyne orzechy, które zawierają karotenoidy: luteinę i zeaksantynę. Ponadto, pistacje zawierają największą ilość potasu spośród wszystkich orzechów. Oprócz tego, zawierają również duże ilości błonnika, białka, wzmacniających kości minerałów wapnia i fosforu, łagodzących witamin z grupy B i przeciwutleniaczy znanych jako składniki odżywcze “młodości”.

Jakie są inne właściwości zdrowotne?

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy regularnie spożywali pistacje, zwiększyli poziom gamma-tokoferolu we krwi, zmniejszając w ten sposób swoje szanse na rozwój raka. Pistacje obniżają poziom:

  • cholesterolu,
  • stresu naczyniowego,
  • glukozy we krwi.

Zwiększają one obciążenie krwi, regulują ilość cukru we krwi oraz prawidłową masę ciała. Tym samym wpływają więc na czynniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serca. Co równie ważne, pistacje obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Jak pistacje mogą poprawić stan oczu?

Tylko takie orzechy: zawierają karotenoidy: luteinę i zeaksantynę, które są różnymi częściami plamki żółtej, a także posiadają przeciwutleniacze, które chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Dlatego też spowalniają one ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Ponadto, z tych orzechów można również uzyskać z pistacji składnik odżywczy A (415 j.m.), który jest obecny poprzez beta-karoten. Dzięki temu mogą one również zapobiegać występowaniu ślepoty nocnej i suchości oczu.

Czy kobiety w ciąży mogą jeść pistacje?

Obecnie naukowcy nie zalecają ani nie pomagają przejść na taką dietę w czasie ciąży. Badania nad wpływem orzechów na przyszłe matki i ich dzieci mogą być sprzeczne. Jedno z badań sugeruje, że spożycie orzechów przez przyszłą matkę może promować alergie lub wpływać na alergie dziecka. Dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży skonsultowały się z lekarzem w celu kontroli wprowadzenia pistacji do swojej diety.

 

Justyna